default-logo

WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH CZY HALLOWEEN ???

WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH CZY HALLOWEEN ???

Zbliża się święto Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny. W związku z tym może warto zastanowić się nad historią tych świąt, wpisaną w naszą polską tradycję już od kilku wieków.
Otóż, tradycyjnie obchodzone święta sięgają czasów III i X wieku. Zaduszki obchodzi się od 998 roku, a w naszym kraju od XII wieku. Święto to zastąpiło obchodzony wcześniej pogański obrzęd zwany „Dziadami”, natomiast tradycja Dnia Wszystkich Świętych wywodzi się aż z III wieku i wstępnie święto to obchodzone było 1 maja, a służyło oddawaniu czci wszystkim zmarłym męczennikom.

W roku 731 Papież Grzegorz III przeniósł termin obchodzenia tego święta na 1 listopada, a w roku 837 Papież Grzegorz IV rozporządził, aby dzień 1 listopada był dniem Wszystkich Świętych, a nie tylko męczenników.

Natomiast zwyczaj obchodzenia Halloween wywodzi się od celtyckiego święta Samhain i nie powinien być w żaden sposób spajany z naszą tradycją święta zmarłych. Celtowie, ze strachu przed duchami starali się je od siebie odpędzać, przebierając się za włóczęgów i żebraków. My w tym dniu czcimy pamięć naszych zmarłych – jesteśmy przy nich myślami oraz fizycznie, poprzez odwiedzanie ich miejsca pochówku.

Zastanówmy się zatem, które z tych Świąt tak naprawdę są dla nas istotne, zanim zaczniemy się przebierać w dziwne stroje i biegać po ulicy z zapalonymi dyniami ???

 

zaduszki

 20101101_wszystkich_swietych_ban480

imagesŚWŚ

 

 

 

 

 

 

CZY NAPRAWDĘ HALLOWEEN ?????

 

 

FOT.za  :http://3.bp.blogspot.com/-tyJ5SLVJCls/TrBEESpoWuI/AAAAAAAAFZg/gFVGNN0m_o8/s400/zaduszki.png

Fot. za :http://gfx.mmka.pl/newsph/255855/183707.3.jpg

Fot. za :http://www.parafia-ducha-sw.krapkowice.pl/rok_liturgiczny/pcs/wszystkich_swietych.jpg

Fot. za :http://info.greenhouseecocleaning.com/Portals/185490/images/halloween.jpg