default-logo

ŚWIĘTY MIKOŁAJ CZY SYMPATYCZNY DZIADEK Z BRODĄ W CZERWONYM UBRANKU ???

Święty Mikołaj czy sympatyczny dziadek z brodą w czerwonym ubranku ???

Zwyczaj obdarowywania się prezentami 6 grudnia (tzw. Mikołajki) ma swoje początki w średniowieczu, ok. tysiąca lat po śmierci Mikołaja z Miry.Święty Mikołaj jest jednym z tych świętych, których życiorys dokumentują tylko nieliczne fakty historyczne. Być może dlatego, postać ta obrosła szeregiem mitów i legend.Święty Mikołaj urodził się prawdopodobnie w zamożnej rodzinie w Patara położonej w zachodniej Lykii, prowincji Azji Mniejszej, ówcześnie należącej do Grecji, a obecnie na terytorium Turcji. Legenda głosi, że urodził się pomiędzy rokiem 280 a 286. Rodzice pozostawili mu niemałą fortunę, którą on sam rozdał ubogim.
W niektórych krajach św. Mikołaj uchodzi za patrona szczęśliwych małżeństw. Gdzie indziej jest on opiekunem piekarzy, na pamiątką rozdania chleba, jakie miało miejsce w Myrze dotkniętej głodem.

W naszej tradycji pamięć o św. Mikołaju jest wciąż żywa i podtrzymywana z ochotą przez kolejne pokolenia. Dzień imienin Mikołaja, przypadający 6 grudnia jest okazją do wszelkiego rodzaju niespodzianek i obdarowania bliskich drobnymi prezentami w tajemnicy.

Życzymy wszystkim duuuużo prezentów od św. Mikołaja i wielu miłych niespodzianek !!!

sw. mikolaj

                               swiety_mikolaj1

fot. za : gim2zagorz.pl, deon.pl