default-logo

MŁODZIEŻ ” PIĄTKI” NA SEANSIE FILMOWYM ” CZARNY CZWARTEK.JANEK WIŚNIEWSKI PADŁ”

Uczestniczymy w oglądaniu  cyklu filmów z serii ” Drogi do wolności”

11 grudnia 2013 r. uczniowie klas III wybrali się do kina Światowid na seans filmowy  ” Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” . Obejrzenie filmu Antoniego Krause był okazją do przypomnienia sobie tragicznych wydarzeń z historii powojennej Polski.
Otóż 12 grudnia 1970 roku, na półtora tygodnia przed świętami Bożego Narodzenia, władze partyjne i państwowe PRL -u zadecydowały o podwyżce cen żywności, którą ogłoszono następnego dnia, w niedzielę. W poniedziałek, 14 grudnia pracownicy Stoczni Gdańskiej odmówili podjęcia pracy. We wtorek w Stoczni ogłoszono strajk powszechny, robotnicy wyszli na ulicę, doszło do podpalenia Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Gdańsku, w Trójmieście ogłoszono godzinę milicyjną. W czwartek, 16 grudnia rano do pracowników Stoczni Gdyńskiej im. Komuny Paryskiej, idących do pracy na wezwanie wicepremiera, wojsko otworzyło ogień – byli zabici i ranni. Stoczniowcy uformowali pochód i niosąc na drzwiach zwłoki jednego z zastrzelonych, udali się w stronę budynku Prezydium Miejskiej Rady Narodowej przy ulicy Świętojańskiej, gdzie ponownie zostali ostrzelani. W trakcie zajść na Wybrzeżu zginęło 45 osób, w tym 18 w Gdyni; liczba rannych przekroczyła 1,6 tysiąca osób. Milicja zatrzymała ponad 3 tysiące osób, większość z nich poddano represjom i torturom.

„Balladę o Janku Wiśniewskim” – porywający motyw przewodni do „Czarnego czwartku” – zaśpiewał Kazik Staszewski.
Film stanowi wstrząsającą, napisaną z sercem i dbałością o szczegóły rekonstrukcją dni, których nie wolno nam zapomnieć.

79803                                 indeks

 

z7610312Q,-Czarny-czwartek-                   czarny_czwartek1b

fot. za : polskieradio.pl, wolnapolska.pl,wyborcza.pl