default-logo

Od 4 do 6 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w projekcie edukacyjnym NASA.

Projekt o nazwie EarthKAM polegał na fotografowaniu Ziemi z pokładu znajdującej się na orbicie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.

stacja  stacja1
Zadanie nie było łatwe, ponieważ stacja okrąża Ziemię na wysokości ok. 400 km kilkanaście razy w ciągu doby. Porusza się ze średnią szybkością 27 744  km/h. Centrum Kontroli Misji znajdowało się w San Diego, gdzie opiekę nad nami sprawował zespół złożony ze studentów Uniwersytetu California.

 Otrzymaliśmy kody dostępu do komputera na stacji i pracownie fizyczna wraz z informatyczną stały się uczestnikami misji ISS14_11.

 

1 misja 3 x 4 justyna 2 misja  5 agata

6 oskar  7 agata

 

Zdjęcie Katowic i okolicy, które wykonał Oskar Hadyk z kl. I:

Czech Republic, Europe

Nieco lepsza pogoda była tego dnia w Nigerii:

Nigeria

Zdjęcie Japonii wykonane przez Ewelinę Łuczak z kl. III a:

Japan, Asia

Justyna Tyrtania z kl. I również sfotografowała okolice Katowic:

Poland, Europe

Agata Małek z kl. III b okolice portu Primosten w Chorwacji:

Croatia, Europe

a p. Barbara Trólka Brazylię:

Brazil, South America

Wszystkie zdjęcia wykonane podczas tej misji można zobaczyć w galerii na stronie http://images.earthkam.ucsd.edu/main.php?g2_itemId=408778

Po przeanalizowaniu wszystkich zdjęć czeka nas (wraz z innymi szkołami biorącymi udział w projekcie) spotkanie z astronautami.  Oczywiście w przestrzeni wirtualnej:)

Stacja jest na tyle duża, a jej moduły baterii słonecznych odbijają tyle światła słonecznego, że jest widoczna z Ziemi, jako bardzo jasny obiekt poruszający się po niebie z jasnością nawet -3,5 magnitudo.  Dzięki stronie http://www.heavens-above.com/ można dowiedzieć się między innymi kiedy Międzynarodowa Stacja Kosmiczna będzie widoczna na nocnym niebie w określonym  miejscu na kuli ziemskiej.