default-logo

Rekolekcje wielkopostne w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie Łagiewnikach

Sanktuarium św. Jana Pawła II

filmik Sanktuarium Jana Pawła II

 

            Jesteśmy w Krakowie Łagiewnikach. Wchodzimy do Sanktuarium św. Jana Pawła II, które z pewnością możemy nazwać „religijnym sacrum”. Widzimy tutaj relikwie Jana Pawła II. Najcenniejszą z nich jest krew świętego papieża. Ampułka z krwią Jana Pawła II, zamknięta w szklanej szkatule, została umieszczona wewnątrz marmurowego ołtarza stojącego pośrodku ośmiobocznego Kościoła Relikwii. Możemy również zobaczyć papieski krzyż pastoralny, ornat wraz z mitrą oraz krzyż, przed którym modlił się Jan Paweł II w swojej prywatnej kaplicy w czasie ostatniej za życia drogi krzyżowej w 2005 r.

Idąc dalej, dostrzegamy płytę z grobu Jana Pawła II pochodzącą z Grot Watykańskich Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Na płycie umieszczony jest relikwiarz wykonany na wzór otwartego Ewangeliarza, którego strony przewracał wiatr w czasie pogrzebu papieża.

            W głębokiej zadumie wpatrujemy się w bezcenną relikwię – naznaczoną krwią sutannę, w którą Jan Paweł II ubrany był 13 maja 1981 r.- w dniu zamachu na jego życie.

            Wnętrze Sanktuarium zdobią mozaiki, których twórcą jest o. Marco Ivan Rupnik – jezuita, zakonnik pochodzący ze Słowenii, mieszkający na stałe w Rzymie. Mozaiki posiadają wschodnie cechy – duże kamienie, u przedstawionych postaci pociągłe twarze, duże oczy, wydatne kości policzkowe. Mozaiki wyrażają bogatą symbolikę. Przedstawiają obrazy z Pisma św. , w których można dostrzec życie św. Jana Pawła II. Patrzymy zatem na wizerunek trzech mędrców, symbolizujących różne rasy, postaci trzech aniołów oznaczających Boga Ojca, Syna i Ducha Św.

Twórca mozaik sanktuarium Jana Pawła II – o. Rupnik opisał szerzej również obraz zstąpienia do piekieł i stwierdził, że misją Chrystusa było otwarcie wszystkich grobów umarłych, by uwolnić całą ludzkość, a zwłaszcza Adama. „Chwycił go za nadgarstek, tam, gdzie odmierza się rytm życia. Przywrócił mu nowe życie. I zaprowadził do prawdziwej świątyni – do Ojca”, powiedział o. Rupnik.

Uznał, że podobnym wejściem do królestwa Bożego dla żyjących jest Eucharystia. „Teraz jesteśmy wszyscy przed Bogiem Ojcem. Bóg nie jest tutaj, jest w niebie i my też trafiliśmy tam. Z miejsc, gdzie siedzicie, ołtarza poprzez uniesione Ciało – to wszystko się łączy z tą sceną za nami – wejściem do królestwa. Wszyscy jesteśmy przed naszym Ojcem. Wszystkie pokolenia, wszyscy ochrzczeni w Chrystusie, razem z Janem Pawłem II” – zakończył swoje nauczanie o. Rupnik.

            Nasza grupa odwiedzając Sanktuarium św. Jana Pawła II uczestniczyła w rekolekcjach wielkopostnych. Sanktuarium – to miejsce szczególne, wyzwalające w człowieku umiejętność kontemplacji, a obcowanie ze sferą „sacrum” przybliża jeszcze bardziej sens nauczania św. Papieża.