default-logo

Komórkomania

28 listopada w naszej szkole będzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca krwiotwórczych komórek macierzystych.
1. Jaki jest cel akcji? Jeśli znajdzie się gdzieś na świecie Twój bliźniak genetyczny chory na białaczkę, oddając krew lub szpik kostny możesz uratować mu życie.
2. Jak to zrobić? Trzeba wypełnić formularz rejestracyjny i za pomocą specjalnych pałeczek pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka.
3. Kto akcję organizuje? Fundacja DKMS ( Dynamic Kernel Module Support ) działająca w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia.
4. Kto może się zarejestrować? Osoba między 18 a 55 rokiem życia, ważąca minimum 55 kg, w dobrej kondycji fizycznej, nie otyła, niecierpiąca na choroby przewlekłe, nienależąca do grup ryzyka.
5. Jeśli nie ukończyłem 18 roku życia – jak mogę pomóc? Można wesprzeć akcję datkiem finansowym ( badania genetyczne są kosztowne ).
6. Co dalej? Badanie próbek trwa ok 3-4 miesięcy, później czekamy na kontakt – jeśli znajdzie się osoba potrzebująca Twoich komórek macierzystych – zostaniesz poproszony o oddanie krwi ( 80% przypadków ) lub szpiku z kości biodrowej ( 20 % przypadków ).

fot.za : informacjelokalne.pl